Awangardowi wizjonerzy

Awangardowi wizjonerzy

Awangardowi wizjonerzy
autorem artykułu jest Krzysiek Spieczonek

Płyta "The Song Ritual All 770" przenosi nas na wyspę wolnych dźwięków, na której głównym kreatorem (a może bardziej inicjatorem) tego performance, jest wizjoner muzyki i multi-instrumentalista, Alan Sondheim.
Jest to, surowo brzmiący zapis 100%-owego, improwizowanego preparu, który brzmi w moich uszach, jak synteza wszystkich kultur w czasie i przestrzeni oraz wielka metafora wolnego świata.
Ciężko tę muzykę do czegokolwiek porównać, gduz jest to niewątpliwie wydarzenie typu "tu i teraz" . Historia dzieje się gdzieś pomiędzy free jazzem, flamenco, muzyką wschodu czy też celtyckim folkiem aż do rytualnego grania, a raczej jego wyobrażenia (czucia) po przeniesieniu w świat muzyki improwizowanej, duchowości pierwotnych kultur, a może raczej, prób odnalezienia jej w sobie pod skorupą cywilizacyjnych naleciałości. Przez cały czas przez muzykę przewijają się frazy vocali, błądzących miedzy antycznym chórem, zawodzeniem kapłanek ze starożytnych świątyń i świętych gajów, aż do poetyckich deklamacji, lub po prostu, dzikich okrzyków.
Ale te wszystkie porównania nie oddają magii tej muzyki, którą można rozpatrywać tylko w kontekście całości jako jednorazowego "zdarzenia", która oprócz odniesień i metafor, przez swoja abstrakcyjną formę, tworzy nowe, niepowtarzalne znaczenia.
Oprócz Alana Sondheim, który gra, na bodajże, piętnastu instrumentach, w "spektaklu" wzięli udział: Barry Sugarman, Chris Mathheson, Robert Poholek, Ruth Ann Hutchinson, June Fellows, J.Z.(Jazz Drums).



--
Między muzyką a mistyką

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Buzz marketing, czyli jak wiele osób może cię usłyszeć
Mity o szybkim czytaniu
Dolnoślązacy kreują, ESKA TV nadaje, Polska ogląda
Przewodnik po Litwie
Poznaj ponadczasowe zasady zdobywania pieniędzy